Şekerim!


Birçoğumuz antrenman için nasıl beslenmesi gerektiğini biliyordur. Miktarı tam tutturamasa da eksik ya da fazla karbonhidratlı ve proteinli besinlerden tüketiyordur. Buraya kadar bir sorun yok. Ama antrenman performansı, gelişim ve dolayısıyla yarış performansı için neleri tüketmemesi gerektiğini hepimizin bildiğini sanmıyorum.

Evet doğru tahmin ettniz. Şeker! Sporcunun baş belası. Karbonhidrat ailesine girdiği için, küçük miktarlarla alındığı için hep göz ardı edilir ve rahatça tüketilir. Şunu rahatça söyleyebiliriz ki şeker hiç sanıldığı kadar da masum değil. Bir kısım diyetislerin tabiriyle başlıca kanser sebebi olarak ifade edilir. Zaten kanser hücrelerinin tek beslenme kaynağı da şekerdir.

Şeker derken bu basit şekerlerin çeşitlerine bir değinelim. İlk akla gelenler olarak tatlılar, meyve suları, çikolatalar göze çarpsa da oluşturduğu etki açısından hazır-işlenmiş gıdalar, beyaz ekmek, pirinç, makarna ve bal da bu glisemik endeksi yüksek karbonhidratlar arasına girmektedir.

Glisemik indeksin yüksek olması kan şekerinin ani olarak yükselip düşmesine sebep olmakta ve yarışta şok etkisi yaratıp performansımızı verimli olarak kullanmamıza engel olmaktadır. Glisemik indeksi düşük ve daha sağlıklı karbonhidratlarla glikojen depolarımızı doldurmak yarış ve antrenmanlar için bize daha çok katkı sağlayacaktır.

Bazı Yiyeceklerin Glisemik İndeksi için tıklayabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s