Nasıl Tırmanmalı?


Bisikletle tırmanış birçok profesyonel kişinin dahi korkulu rüyasıdır. Buna rağmen Chriss Froome gibi hafif vücutlu bisikletçiler için en büyük avantaj ve koz olarak ellerinde bulunmaktadır. Tırmanışta ortalama hızı ve verimliliği etkileyen birtakım kriterler vardır. Bunlar başlıca vites seçimi, bisikletçinin ve bisikletin ağırlığı, eğim, rüzgar hızı, zemin türü, lastik basıncı, lastik yuvarlanma direnci, bisiklet teker aksamı ve diğer komponentlerin sürtünme seviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğru Vites
 İki çeşit tırmanış stili vardır; yumuşak viteste yüksek kadansla ve sert vitesle düşük kadansta.
Birçok antrenöre göre en uygun kadans 80-90 rpm aralığıdır. Bunu kadans ölçerle takip edebileceğiniz gibi kronometre tutup on saniyedeki kadansını altı ile çarparak dakikadaki pedal devrini öğrenebilirsiniz.
Kadans vites oranını doğru ayarlamak için sürüş esnasında kendimizi uygun bir nabız hızına ayarlamamız iyi bir seçenek olabilir.Bunun yerine kadansınızı sabitleyip rampanın eğimine göre vitesleri de değiştirebilirsiniz.Ya da sadece hislerinize göre tırmanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ciğerleriniz yanıyorsa kadansı düşürürsünüz, bacaklarınız yanıyorsa kadansı artırırsınız.
Birincisi nabız seviyenizin normale yaklaşıp daha rahat nefes almanızı sağlar, ikincisi ise yavaş döndüğü için fazla yük altında kalan bacakların daha hızlı çalışarak asiditesini azaltır ve yorgunluk hissinden kurtulursunuz.
İkisi de bizi rahatlatmakta bir seçenek olmuyorsa limitlerimizdeyiz ve maksimum eforumuz budur demektir.

Bunun yanında vücut yapımız ve bazı özelliklerimiz oturarak ve ayakta tırmanış yapabiliyor olsak da birisine daha uygun olduğumuzu gösteriyor. İki şekildeki tırmanış performansımız birbirine yakın gibi görünse de hangisi için daha uygun olduğumuzu saptamak mümkün. Bu konuyu “Tırmanış Stili Saptama” başlığıyla daha sonra ele alacağız.

Optimum  Kilo
Bisikletle tırmanırken daima yer çekimine karşı güç uygularsınız. Bu eğimle birlikte vektörel olarak artacaktır.
Daha hızlı tırmanmanız için taşıdığınız bisikletin ve kendinizin ağırlığını azalmak en etkili yöntem olacaktır.
Vücut kitle indeksi olarak sınırda olmadığınız takdirde vereceğiniz her bir gram, bisikleti hafifletmek için yapacağınız ödemelerden kat kat daha kolay ve etkili bir seçimdir.
Aerodinami
Birçok kimse tırmanışlarda rüzgarın etkisini küçümser. Fakat teknik olarak saatte 12 km/h üzeri hızda seyreden her cisim rüzgar direnci ile maruz kalmaktadır. Daha yavaş hızlarda bisiklette lastiklerin yuvarlanma direnci önem arzetmeye başlar.Bu sebeple belirtilen hız limitinin üzeri seyirlerde üst vücudu kadronun üzerine uzatarak, droplardan tutarak daha aerodinamik bir pozisyonla sürmek daha hızlı olmamızı sağlayacaktır.
Yuvarlanma Direnci
Lastiklerin yuvarlanma  direnci süreklilik arzettiği için genel kanının aksine hafiflikten daha fazla önemlidir. Sırf bu sebeple birçok pro takım geniş jant ve geniş lastik kullanmaya başlamıştır. Lastiğin hamuru ve kalıbı önemli olmakla birlikte günümüzde en sık kullanılan ölçüler 622*23 ve 622*25 değerleridir. Henüz pek yaygınlaşmasa da bazı profesyonel bisikletçilerin tercihi 622*28 ölçüsüdür.
Lastik Basıncı
Lastiklerdeki hava basıncı yarış güzergahında farklı yol zeminleri bulunduğu takdirde maksimum değerin 5-10 psi altında tercih edilmektedir.
Tekerlekler
Teker setlerinin hafifliği yanında en verimli güç iletimi için tel gerginliğinin mümkün olduğunca sert olması bir artı olarak yokuşlarda daha az enerji kaybı sağlayacaktır.

Daha iyi bir tırmanışcı olmak için ne olursa olsun daha çok tırmanmanız gerekmektedir. Bu şekilde hem efor kapasitemizi geliştirecek hem de psikolojik olarak kendimizi tırmanışa daha uygun ve hazır hissedeceksinizdir.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s