Güç Antrenmanlarında Daha Fazla Kas İnşa Etmek İçin


Yeni bir çalışma, kas kütlesi kazanmak isteyenler için, güç antrenmanı sırasında set aralarında ne kadar dinlenmeniz gerektiğini söylüyor.

  Fitness salonunda yaptığınız en büyük hata, belki de güç antrenmanı yaparken ne kadar ağırlık kaldığınız değil, set aralarında daha az dinleniyor olmanızdır.

  Birmingham Üniversitesi araştırmacıları, set arası dinlenme süresinin, kas büyümesi üzerindeki etkilerini ölçebilmek adına küçük bir grup erkeği mercek altına aldı. Setler arasında denekler 1 ya da 5 dakika dinlendirildiler. Sonrasında ise kas analizi için biyopsiler alındı. Sonuçlara göre, set aralarında daha fazla dinlenen kişilerin diğerlerine kıyasla daha fazla kas inşa ettiği ortaya çıktı.

  Araştırma her ne kadar küçük bir grup erkek üzerinde denenmiş olsa da, bilim insanlarına göre, elde edilen sonuçlar kadınlar için de geçerli.

  Çalışmaya katılan erkekler orta ve yüksek ağırlıklar ile çalıştılar (Kendi kapasitesinin %60’ı ve daha fazlası olarak düşünebilirsiniz.). Fakat, çalışmanın yazarlarından Leigh Breene göre daha uzun dinlenme süreleri sayesinde, daha alçak kapasitelerdeki ağırlık çalışmalarında da daha fazla kas kütlesi kazanabilirsiniz. Yani, 9 kilogram ağırlığındaki bir kettlebell ile çalışmak ile 7 ya da daha az kilogram ağırlığındaki bir kettlebell ile çalışmak arasında, dinlenme süresini uzun tutmanın faydaları açısından bir fark bulunmuyor.

guc-antrenmanlarinda-daha-fazla-kas-insa

  Not: Elde edilen sonuçlar, yarım kilogramlık ağırlıklar kullandığınız egzersizleri ya da HIIT tarzı ağırlık çalışmaları kapsamıyor. Çünkü bu tarz egzersizlerdeki ana hedef kas kütlesi kazanmaktan çok yağ yakımına yönelik oluyor. Eğer hedefiniz yağ yakmak ise set aralarında daha uzun süre beklemek amacına uygun bir strateji olmuyor. Eğer daha fazla kas kütlesi kazanarak güçlenmeyi hedefliyorsanız, setler arasındaki dinlenme süreni daha uzun tutmalısınız. Setler arasında 5 dakika beklemek zor olabilir (sonuçta vaktimiz kısıtlı, öyle değil mi?); o yüzden, araştırmacıların önerisi setler arasında 2-3 dakika beklemeniz yönünde.

  Eğer beğendiyseniz yazıyı paylaşabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s